گیاهان مناسب برای کاشت در روف گاردن

گیاهان مناسب برای کاشت در روف گاردن

 طراحی، زهکشی و اجرای پروژه روف‌گاردن در تهران و ایران – ژئوبام

 

انتخاب نوع گیاهان و درخت و درختچه برای کاشت بر روی بام و یا تراس از اهمیت بالایی برخوردار است.باید تمامی شرایط مورد نیاز گیاه از جمله میزان نیاز به نور خورشید ، میزان آبیاری ، ارتفاع بستر خاک مورد بررسی قرار گیرد و سپس اقدام به کاشت نماییم.

بنابراین انتخاب گونه و تعداد گیاهان مورد استفاده در بام سبز و تراس های سبز باید به گونه ای باشد که ضمن افزایش سطح فضای سبز بام، به صورت چهارفصل بوده (یعنی همیشه سبز باشند) و با حداقل نگهداری بیشترین سبرسبزی و نشاط را برای ساکنین به ارمغان بیاورند.

فاکتورهای مختلف در انتخاب گیاهان مورد استفاده در بام سبز

انتخاب گیاه مورد استفاده در بام سبز یا هر نوع فضای سبز مصنوعی و انسان ساخت در ساختمان و فضای باز، نیازمند دانش و تجربه است که باید فاکتورهای زیادی را در انتخاب گیاهان بررسی کرد که از این فاکتورها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نور محیط کشت درختان در پشت بام
  • نیازهای آبی گیاه و زمان بندی مورد نیاز
  • اقلیم محل پروژه
  • ریشه دوانی گیاه
  • عمق خاک مورد نیاز هر گیاه
  • دوام گیاه در دماهای مختلف
  • طیف رنگی برگها و گلهای گیاهان مورد استفاده
  • نیاز گیاه به نگهداری و هرس کردن و تغذیه
  • میزان حساسیت به باد

مدنظر قرار دادن فاکتورهای بالا در انتخاب گیاهان مورد استفاده در بام سبز و پوشش های گیاهی مصنوعی به ما کمک میکند که ضمن داشتن فضای پشت بام سبز در چهار فصل سال حداقل هزینه را برای نگهداری و سبز نگهداشتن آن صرف کرد. البته همه فاکتورهای ذکر شده مهم هستند ولی ۲ مورد نور و آبیاری از همه اولویت بیشتری دارند که قبل از هر چیزی باید مدنظر قرار داده شود.

جدول شرایط کاشت گیاهان مختلف در پشت بام و بالکن

همانگونه که ذکر شد گیاهان مختلف از نظر نور، آب و عمق ریشه و … نیاز های متفاوتی دارند که در جدول زیر بیان شده است . در این جدول 12 مورد ابتدایی مربوط به درخت و درختچه هایی است که می توان در پشت بام یا بام سبز کاشت و 3 مورد آخر مربوط به گیاهان و گل های همیشه سبز یا رونده مناسب پشت بام و بالکن است که نیاز نوری و آبی هر گونه گیاهی در هر سطر آورده شده است. در کل همه گیاهان آورده شده در جدول، گیاهان مورد استفاده در بام سبز (روف گاردن)، بالکن، و فضاهای باز هستند.

ردیف نام گیاه رنگ غالب برگ گیاه آبیاری نور
1 کاج سبز تیره کم آفتاب کامل ، سایه آفتاب
2 نارون سبز کم آفتاب کامل ، سایه آفتاب
3 اقاقیا سبز روشن متوسط آفتاب کامل ، سایه آفتاب
4 افرا سبز- قرمز متوسط نیمه سایه
5 سپیدار سبز سفید زیاد آفتاب کامل، سایه آفتاب
6 صنوبر سبز سفید زیاد آفتاب کامل، سایه آفتاب
7 زبان گنجشک سبز تیره کم آفتاب کامل، سایه آفتاب
8 بلوط سبز تیره متوسط آفتاب کامل، سایه آفتاب
9 یاس هلندی سبز تیره متوسط نیمه سایه
10 بید مجنون سبز روشن زیاد آفتاب کامل، سایه آفتاب
11 پیچ امین الدوله سبز روشن متوسط آفتاب کامل، سایه آفتاب
12 موچسب سبز روشن تیره متوسط آفتاب کامل، سایه آفتاب
13 پاپیتال سبز متوسط نیمه سایه
14 نا فرانسوی سبز متوسط آفتاب کامل، سایه آفتاب
15 لیزوماکیا سبز روشن متوسط آفتاب کامل

گیاهان مناسب روف گاردن

گیاهان مناسب روف گاردن با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی همان منطقه انتخاب می شود. به عنوان مثال گیاهانی که مناسب هوای مرطوب و معتدل شمال کشور هستند، در آب و هوای گرم و خشک مناطق مرکزی ایران دوام نمی آورند پس بهتر است قبل از تهیه گیاهان روف گاردن با آنها بیشتر آشنا شوید.

 

گیاهان روف گاردن
گیاهان روف گاردن

 

 

گروه اول: گیاهانی که برای پوشاندن سطح خاک به کار می روند. مانند ناز ژاپنی، یال اسبی، لیزوماکیا و…

 

 

 

 

گیاهان روف گاردن
گیاهان روف گاردن

 

 

گروه دوم: گیاهان بالا رونده/پیچ و رونده: این نوع گیاهان نیز به صورت معلق در لبه پشت بام سبز و یا پوشش دیوار استفاده می شود. این نوع گیاهان از گیاهانی هستند که در تزیین بالکن و طراحی تراس بسیار نقش ایفا می کنند. مانند شیر خشت، پیچ گلیسین، پیچ امین الدوله  و انواع پیچ.

 

 

 

گیاهان روف گاردن
گیاهان روف گاردن

 

 

گروه سوم: گیاهان سوزنی برگ و مقاوم هستند که در تمام طول سال سبز هستند و به پشت بام سبز زیبایی خاصی می دهند. مانند کامیس پاریس.

 

 

 

نوع چمن روف گاردن

نوع دیگری از گیاهان روف گاردن که در روف گاردن مسطح قابل‌استفاده می‌باشند انواع چمن‌ها هستند. اکثر چمن‌هایی که روی سقف زندگی می‌کنند در فصل تابستان از بین می‌روند مگر اینکه مدام آبیاری شوند. با این‌ حال تعداد کمی از چمن‌ها نیز وجود دارند که می‌توانند شرایط نامناسب را تحمل کنند. صادقانه بگوییم اکثر چمن‌هایی که در روف گاردن استفاده می‌شوند جزء گونه‌های گیاهی محسوب نشده و به‌طور دقیق‌تر چمن گیاه مانند نامیده می‌شوند. چمن‌ها نیز همانند ساکولنت ها برای پوشش بسیاری از قلمروها مفید هستند و زمانی که با ساکولنت ها ترکیب شوند کنتراست دلپذیری را ایجاد می‌کنند. بسیاری از بذرهای آن خودشان در باغ ذخیره می‌شوند و یک چشم‌انداز زیبایی را در بام ساختمان ایجاد می‌کنند.

آرمریا یا چمن هلندی که به عود قرمز نیز معروف است همانند سایر چمن‌ها در علفزار رشد نمی‌کند اما شاخ و برگی شبیه درختان دارد و همانند چمن‌ها انبوهی از سبزه‌ها را به‌طور منظم پدیدار می‌کند. این نوع از چمن‌ها در صخره‌ها و ریگ‌های روان رشد می‌کنند لذا به‌خوبی با شرایط پشت‌بام‌ها سازگارمی باشند. گونه‌های دریایی آن برخلاف سایر چمن‌ها در فصل تابستان نیز گل می‌دهند. گل‌های چمن آرمریا به رنگ بنفش و صورتی است.نوع دیگری از چمن‌ها Carex nigra نامیده می‌شوند که به لحاظ فنی به‌عنوان جگن(گیاهان آبزی) شناخته می‌شوند. این گونه‌ها اغلب در سقف‌ها زندگی می‌کنند زیرا نسبت به سایر گیاهان و چمن‌ها به خاک کمتری برای رشد نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست