اجرای پروژه طراحی، اجرا و زهکشی روف گاردن ژئوبام

نورپردازی در روف گاردن و اهمیت آن

 طراحی، زهکشی و اجرای پروژه روف‌گاردن در تهران و ایران – ژئوبام

 

زندگی در شهرهای بزرگ به دور از طبیعت سبب شد تا فکر طراحی روف گاردن ایجاد شود. امروزه رشد روف گاردن ها به حدی بوده است که فضای پر تنش را از بین می برد. تجهیزات به کار برده شده بر اساس شرایط محیطی در نظر گرفته می شود تا آرامش روحی ایجاد شده بیشتر باشد. نورپردازی در روف گاردن به صورت حرفه ای شکل می گیرد و نیاز به فرد متخصص است تا بتواند در این زمینه دقت کافی داشته باشد. سیستم های پیشرفته ای در این زمینه وجود دارد که باید بررسی شود. اول از هر چیز این موضوع را جدی بگیریم که نورپردازی در واقع به این معنی است که از فضا در زمان های تاریک نیز استفاده شود.

روف گاردن ها یک محیط خوب و صمیمی هستند و افراد به واسطه آن دور هم جمع می شوند. زمان مناسب برای دورهمی ها اغلب ساعت پس از کار است یعنی در طول شب این اتفاق بهتر خواهد افتاد. مشخص است که رویکرد نورپردازی در روف گاردن سبب می شود تا فضا روشن باشد. روف گاردن های تاریک اغلب برای دورهمی مناسب نیستند و تنها جنبه استفاده از آنها در طول روز است این در حالی است که با سیستم نورپردازی در شب نیز شرایط خوبی فراهم می شود.

یک موضوع مهم دیگر اینکه افراد به واسطه این کار می توانند از مناظر زیبا دیدن کنند و از فضای سبز خود لذت ببرند. نورپردازی سبب می شود که عناصر موجود شاخص تر نشان داده شوند از سوی دیگر طراحی به شکلی است که می تواند محوطه های بیرونی را نیز شامل شود. در صورتی که روف گاردن شما دارا پله است می توانید از نورپردازی خطی زیر پله ای استفاده کنید و یک راه پله نورانی داشته باشید که بخش زیبایی از روف گاردن را تشکیل می دهد.

اجرای روشنایی در باغ بام با توجه به کاربرد، ابعاد و اندازه در هر فضا متفاوت است. توجه به نوع تجهیزات نورپردازی و مقدار شدت نور در بخش‌های مختلف بام سبز یکی از موارد مهم طراحی نورپردازی فضای پشت بام سبز است. برای نورپردازی بام سبز، باید ابتدا ابعاد و اندازه کلی فضا را به صورت نمونه اولیه در اختیار داشته باشید. سپس با توجه به بخش‌ها و المان‌های مختلف روف گاردن، متناسب با کارایی آن‌ها، تجهیزات نورپردازی را انتخاب کنید.هدف از نورپردازی فضای بام سبز و محوطه‌ ساختمان، ایجاد امنیت وجذابیت در نمای ساختمان است. برای نورپردازی بام سبز، به طور کلی از دو روش اصلی استفاده می‌شود:

  1. نورپردازی متمرکز و یا توده‌ای
  2. نورپردازی گسترده و یا پراکنده

انواع تجهیزات نورپردازی در روف گاردن

تنوع در تجهیزات نورپردازی فضاهای مختلف ساختمان بسیار زیاد است. به گونه‌ای که شما می‌توانید در هر فضا نورپردازی ویژه‌ای به کار ببرید. برای روشنایی در باغ بام فضاهای خارجی مانند بام سبز بهتر است، قبل از شروع طراحی، سناریویی در زمینه نورپردازی هر بخش از فضا تعریف شود. بنابراین ابتدا هدف از نورپردازی بخش‌های مختلف را مشخص کنید. کارایی فضاها در نورپردازی آن‌ها کمک شایانی می‌کند.

نورافکن‌ها

برای شاخص کردن المان‌های فضای روف گاردن استفاده می‌شوند. برای نورپردازی ویژه در بخشی از بام سبز، نورافکن‌ها گزینه مناسبی هستند. در واقع به کمک آن‌ها می‌توانید، قسمتی از فضا را نسبت به بخش‌های دیگر متمایز کنید.

چراغ‌های زمینی

برای نورپردازی به سبک مدرن بسیار مناسب هستند. در طراحی فضاهای روف گاردن و محوطه ساختمان برای نورپردازی پای درختان و درختچه‌ها از این نوع چراغ‌ها استفاده می‌شود. همچنین برای ایجاد سایه‌های جذاب در محوطه بسیار پرکاربرد هستند. در طراحی محوطه استخر برای زیباتر جلوه دادن اطراف استخر از چراغ‌های زمینی استفاده می‌شود.

چراغ‌های پایه‌دار بلند و کوتاه

برای زیباتر جلوه‌ دادن مسیرهای پشت‌ بام سبز بسیار پرکاربرد هستند. مسیرهای فضای بام سبز،باید به شکل اصولی نورپردازی شوند تا مسیر قدم زدن برای افراد کاملا واضح جلوه داده شود. این موضوع یکی از مسائل ایمنی برای رفت و آمد افراد در فضای روف گاردن است.

چراغ‌ها و لامپ‌های زیرپله‌ای

برای نورپردازی پله‌ها، بخش‌های مختلف یک فضا دارای اختلاف ارتفاعی در کف استفاده می‎‌شوند. در صورتی که فضای روف گاردن شما دارای اختلاف ارتفاعی در کف است؛ شما می‌توانید برای واضح نشان دادن هر سطح در کف فضای روف گادرن از چراغ‌های زیرپله‌ای استفاده کنید. سکوها می‌توانند گزینه مناسبی برای استفاده از این تجهیزات نورپردازی باشند.

چراغ‌های ال. ای. دی

برای انواع نورپردازی‌های داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شوند. تنوع در تولید این لامپ‌ها بسیار زیاد است. برای طراحی ریلی و خطی در فضاها و یا نمای ساختمان‌های مدرن، لامپ‌های ال. ای. دی گزینه بسیار مناسبی هستند.

ریسه‌های نور

برای شاخص کردن قسمتی از فضای روف گاردن استفاده می‌شوند. اگر در فضای روف گاردن خانه از آلاچیق و پرگولا استفاده کرده‌اید، نورپردازی این المان‌ها به کمک لامپ‌های ریسه‌ای بسیار جذاب است. در استفاده از این نوع تجهیزات نورپردازی، باید به مسیر سیم‌کشی توجه کنید.

حس‌گرهای حرکتی

برای نورپردازی و ایجاد جلوه‌های بصری، مسیرهای رفت و آمد فضای بام سبز و یا محوطه ساختمان استفاده می‌شوند. این حس‌گرها برای نشان دادن مسیرها، هنگام قدم زدن بسیار مؤثر هستند. شاخص کردن ورودی فضای روف گاردن، یکی دیگر از کاربردهای آن می‌باشد.

چراغ‌ها و لامپ‌های دیوارکوب

برای جلوه دادن به دیوار سبز در فضای روف گاردن به شما در نورپردازی کمک می‌کنند. بوته‌ها و گل‌ها برای پوشش دیوار سبز استفاده می‌شوندو چراغ‌های دیوار کوب در آن‌ها برای زیباتر جلوه دادن فضا به کار می‌روند. در برخی موارد برای جلوه دادن ورودی فضا، ستون‌ها، پنجره‌ها، درهای تراس در نما و درختان زیبای محوطه از نصب چراغ‌ها در دیوار استفاده می‌شود.

نورپردازی متمرکز

نورپردازی متمرکز برای شاخص کردن المان‌ها و عناصر فضای روف گاردن استفاده می‌شود. هدف از نورپردازی در این روش، جلوه دادن بخشی از فضا است. فضاهای استخر، آلاچیق، تراس گاردن و گیاهان فضای نشمین در بام سبز برای نورپردازی به روش متمرکز و توده‌ای بسیار مناسب است.

در این روش سعی کنید، کمتر از نورهای رنگی استفاده نمایید؛ زیرا هدف برجسته کردن عناصر می‌باشد. با قرار دادن نورها‌ی رنگی در اصل ماهیت عناصر را تغییر می‌دهید. نورپردازی متمرکز گل‌ها و گیاهان در شب، جلوه زیبایی به نمای فضای بام سبز می‌دهند.

نورپردازی گسترده

یکی دیگر از روش‌های پرکاربرد در نورپردازی فضای روف گاردن، نورپردازی گسترده یا پراکنده است. در نورپردازی گسترده، شما می‌توانید از متریال‌های انعکاس‌دهنده مانند شیشه و سنگ استفاده کنید. هم چنین برای ایجاد نورپردازی گسترده به کمک انعکاس نور در محوطه استخر از نورافکن‌ها استفاده کنید. نکته بسیار مهم در طراحی نورپردازی به روش گسترده، استفاده از زوایای مختلف نورپردازی است. با تغییر زاویه و شدت نور در بخش‌های مختلف روف گاردن جلوه‌های بصری زیبایی میتوانید ایجاد کنید.

نورپردازی در روف گاردن

نورپردازی در روف گاردن- اجرای پروژه روف گاردن- ژئوبام

 

بخش‌های مختلف روف گاردن را چگونه نورپردازی کنیم؟

پس از انتخاب تجهیزات نورپردازی و روش‌های اجرای آن، باید به کارایی بخش‌های مختلف روف گاردن توجه کنید. نورپردازی اصولی بخش‌های مختلف روف گاردن در ایجاد فضایی زیبا و جذاب در پشت بام خانه شما کمک می‌کند. عناصر مختلف روف گاردن شامل؛ آلاچیق و پرگولا، آب‌نما، ستون‌ها، مجسمه‌ها، مسیرهای رفت و آمد و انواع گیاهان و درختچه‌ها می‌باشد؛ که هرکدام در تزئین فضای روف گاردن، کاربردهای مختلفی دارند.

1 –  نورپردازی آلاچیق، پرگولا و انواع سایبان‌ها در بام سبز

آلاچیق، پرگولا و سایبان‌های فضای روف گاردن خانه خود را از نورپردازی دریغ نکنید. استراحت، نشستن و نوشیدن چای در این فضاها بسیار لذت‌بخش است در صورتی که در آن‌ها نورپردازی به شکل اصولی به کار رفته باشد. برای نورپردازی مناسب چنین فضاهایی از نورهای ملایم مانند؛ نورافکن‌ها، ال. ای. دی‌ها یا نورهای مخفی استفاده کنید. این نورپردازی‌ها ضمن ایجاد روشنایی، فضا را زیباتر و جذاب‌تر جلوه می‌دهند.

از چراغ‌هایی با شدت نور کمتر با زاویه نور غیرمستقیم استفاده کنید. بر روی جداره‌ها و سقف آلاچیق و پرگولا با سیم‌کشی مناسب، ریسه‌های نوری را به کار ببرید. چراغ‌های دیوارکوب برای نصب روی جداره‌های سایبان‌ها برای ایجاد جذابیت بیشتر فضا به کار می‌روند.

نورپردازی در روف گاردن

نورپردازی در روف گاردن- اجرای پروژه روف گاردن- ژئوبام

 

2 – نورپردازی آب‌نما در روف گاردن

آب‌نماها با طرح‌های مختلفی برای طراحی فضای روف گاردن استفاده می‌شوند. بهتر است برای طراحی فضای روف گاردن به نورپردازی آب‌نماها توجه کنید. زیرا نقش مهمی در ایجاد جذابیت فضای پشت بام سبز دارند. در روشنایی  آب‌نما در باغ بام، می‌توانید از نورهای متمرکز و یا تاٌکیدی استفاده کنید. طراحی آب‌نما با متریال سنگ و وجود آب در آن برای انعکاس نور در فضای روف گاردن بسیار مؤثر است.

3 –  نورپردازی مسیرها در بام سبز

می‌توان به کمک نورپردازی مسیرهای روف گاردن، افراد را برای ورود به بخش‌های مختلف فضا هدایت کنید. برای نورپردازی مسیرها، تجهیزات نورپردازی مختلفی وجود دارد. چراغ‌های دفنی، چراغ‌های پایه‌دار از موراد پرکاربرد طراحی نورپردازی مسیرها هستند. نوع نورپردازی بخش‌های مختلف روف گاردن در تعیین نورپردازی مسیرهای رفت و آمد بسیار تاثیرگذار است. اگر از درختچه‌ها در طراحی مسیرها استفاده کرده‌اید برای نورپردازی مسیرها، چراغ‌های زمینی و مخفی در پای درختچه‌ها به کار ببرید.

4 –  نورپردازی گیاهان، درختان و درختچه‌های پشت بام سبز

گیاهان، درخت‌ها و درختچه‌ها نقش اصلی را در طراحی فضای روف گاردن ایفا می‌کنند. نورپردازی این عناصر یکی از ویژگی‌های اصلی نورپردازی فضای روف گاردن به شمار می‌آید. با نورپردازی گیاهان و بوته‌ها در اطراف آب‌نما، آلاچیق‌، استخر‌ و مسیرهای رفت و آمد به نورپردازی فضای بام سبز کمک شایانی می‌کنید. نورهای زمینی در پای درختان به عنوان عناصر عمودی در جلوه نمای روف گاردن بسیار تاثیرگذارند.

ساختار متفاوت گیاهان سایه‌های جذابی را با نورپردازی در محیط روف گاردن ایجاد می‌کنند. برگ‌ها و شاخه‌های درختان و درختچه‌ها در بازی سایه‌ها مؤثرند. شما می‌توانید با نورپردازی‌های متفاوت گیاهان، عمق فضا را بیشتر جلوه دهید یا فضا را گسترده‌تر نمایان کنید.

نورپردازی در روف گاردن

نورپردازی در روف گاردن- اجرای پروژه روف گاردن- ژئوبام

 

5 –  نورپردازی ستون‌ها، طاق‌ها و مجسمه‌ها در بام سبز

استفاده از ستون‌ها و طاق‌ها برای طراحی روف گاردن به سبک کلاسیک بسیار پرکاربرد است. نورپردازی مجسمه‌ها در این سبک باعث جذابیت فضا می‌شود. استفاده از چراغ‌های دیوارکوب برای نورپردازی ستون‌ها و طاق‌ها بسیار مناسب است. برای شاخص کردن ستون‌ها، می‌توانید از نورافکن‌ها استفاده کنید. نورپردازی مناسب عناصر اصلی فضای روف گاردن به سبک کلاسیک جذابیت فضا را دوچندان می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست