“فضای سبز شهری موثر در زیبایی شهر” نمایشگاهی تخصصی با این عنوان در تهران (محل دائمی نمایشگاه های تهران در بوستان گفتگو) برگزار گردید.یکی از نمایشگاه های تجاری در تهران است که طیف وسیعی از محصولات و خدمات مربوط به طراحی، ساخت و نگهداری فضای سبز شهری و فضای باز را در بر می گیرد.

این رویداد خاص مهمترین نمایشگاه در تهران در این زمینه می باشد. از این دست از نمایشگاه ها بهترین مکان برای مدیران و تصمیم گیرندگان این بخش می باشد که شرکت ژئوبام در این زمینه نیز پیشگام بوده است. در این نمایشگاه رویدادها و همایش هایی با موضوعات نوآوریها، محصولات، رهیافتها و خدمات و راهکارهای موجود ارائه می شود. در این نمایشگاه تاکید بر ساخت بام های زیبا می باشد.

با شرکت در این نمایشگاه شما می توانید در زمینه های وسیعی مانند طرز کاز ماشین ها و تجهیزات تجربه کسب کرده و از پیشرفت ها در زمینه های نگهداری زمین ها، مهندسی استحکامات خاک، بازیافت، نگهداری درختان و سنگفرش خیابان ها مطلع شوید. حضور شرکت ژئوبام در این نمایشگاه ها برای قدردانی از اعتماد شما همراهان همیشگی ژئوبام است.

تعاریف فضای سبز شهری

آن بخش از فضای سبز که در محدوده شهر طراحی و بنا شده، فضای سبز شهری نامیده می شود، یا بخشی از سیمای شهر که از انواع گیاهان تشکیل شده است.فضای سبز شهری موثر در زیبایی شهر بسیار مهم بوده لذا یک تعریف جامعی از آن را در ادامه ذکر میکنیم.

جامعترین تعریف: فضای سبز شهری بخشی از فضاهای باز شهری است که در عرصه های طبیعی یا مصنوعی آن تحت استقرار درختان، گل ها، چمن ها و سایر گیاهان است که بر اساس نظارت و مدیریت انسان با در نظر گرفتن ضوابط، قوانین و تخصص های مرتبط با آن برای بهبود شرایط زیستی، زیستگاهی و رفاهی شهروندان و مراکز جمعیتی غیر روستایی، حفظ، نگهداری یا بنا می شود.

تنوع فضای سبز شهری

1- فضای بزرگ، متشکل از گیاهان با ساختی جنگلی و برخوردار از بازدهی زیست محیطی و اکولوژیک معین و درخور شرایط زیست محیطی حاکم بر شهر.

2- بخشی از مناطقی که دارای گیاهان یا هر گونه سبزینگی اعم از درختان، درختچه ها، گل ها و چمن هاست.

3- بخشی از استخوان بندی شهری، به بیان دیگر فضای سبز در کنار اسکلت فیزیکی شهر.

4- اراضی اماکن مسکونی، تجاری و صنعتی، محل های کسب و پیشه و خدماتی، که دارای پوشش گیاهی چند ساله اعم از درخت، درختچه، نهال و گیاهان پوششی است و به منظور استفاده های سودمندانه یا زیبایی طبیعی و تلطیف هوا در محدوده و حریم شهری احداث شده یا به طور طبیعی به وجود آمده باشد.

 

تقسیم بندی فضای سبزو تعاریف آنها

فضای سبز شهری، بخشی از فضاهای باز شهری است كـه توسط گیاهان ، درختان ، گل ها و درختچه ها تشکیل می شود.

فضاهای سبز به سه دسته فضای سبز پهنه ای ، فضای سبز خطی و فضای سبز عمودی تقسیم بندی می شود.

دسته اول ( فضای سبز پهنه ای ) به دو بخش پارک ها و باغ ها تقسیم بندی میشود.در واقع پارک های شهری به پارک هایی اطلاق میشود که در حوزه ی یک شهر ایجاد شده و بر اساس عملکرد هر یک از آن ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند از جمله پارک پارک تفریحی ، پارک ورزشی ، پارک پارک علمی و …

تقسیم بندی فضای سبزو تعاریف آنها

باغ ها فضای سبز محصور يا نيمه محصوری است كه در مالكيت اشخاص خاص حقيقی و حقوقی قرار دارد و تنها بخشی از مردم ميتوانند از آن استفاده كنند. چنانچه باغ، خصوصی باشد كاربری آن براساس نياز مالك تعيين ميشود و اگر باغ، نيمه عمومی باشد ميتواند از عملكردهای فضای سبز در زمينه های اجتماعی و زيست محيطی برخوردار شود. از جملـه ی بـاغ های نيمه عمومی ، ميتوان به فضاهای اطراف ساختمانهای اداری (باغ اداری)؛ فضاهای اطراف كاخها و موزهها (باغ موزه يـا بـاغ تـاريخی)، فـضاهای اطراف محوطه های آموزشی (پرديس های علمی) و فضاهای اطراف مراكز درمانی (باغ درمانی) اشاره كرد.

دسته دوم ( فضای سبز خطی ) در واقع همان فضاهای سبز معابر و گذرگاه های شهر می باشد.

تقسیم بندی فضای سبزو تعاریف آنها

دسته سوم ( فضای سبز عمودی ) نیز شامل دو بخش می باشد.توسعه ی فـضای سـبز عمـودی ، بـه معنـای ايجـاد سـطوح سـبز در ساختمانهای شهری است و شامل بام های سبز و ديوارهای سبز ميشود. بام سبز، يكی از رويكردهای نوين معماری و شهرسازی و برخاسته از مفاهيم توسعه ی پايدار است كـه از آن مـيتـوان در جهـت افزايش سرانه ی فضای سبز، ارتقای كيفيت محيط زيست و توسعه ی پايدار شهری بهره برد.

ديوار های سبز، عبارتند از: سطوح سبزی كه به طور عمودی ، تزيين كننده ی ساختمان هـا يـا ديگـر سـازه هـای شـهری هـستند. ديواره های سبز، در بهبود كيفيت ساختمان ها تاثيرگذارند؛ چرا كه به عنوان عايق صوتی و عايق حرارتی عمل ميكنند؛ تا آنجـا حتـی برخی اعتقاد دارند كه 50 %از انرژی گرمايی مورد نياز ساختمان ها را كاهش ميدهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست