روف گاردن یا بام سبز در معماری امروزی به بامی گفته میشود که سرتاسر یا بخشی از ان توسط پوشش گیاهی متناسب با معماری جدید پوشیده شده باشد. ایده ایجاد پوشش گیاهی بر روی بام ساختمان ها به نام روف گاردن یا به فارسی بام سبز به وجود آمده تا از حداکثر فرصت های آپارتمان نشینی خود برای انس بیشتر با طبیعت بهره جوید.تا قبل از ساخت ساختمان های جدید امروزی ، تنها فضای موجود برای ایجاد فضای سبز حیاط و باغچه های موجود در ساختمان ها و نهایتا گلدان های موجود بود ، اما در متد جدید بام های ساختمان نیز یکی از فضاهای در دسترس است که می توان بر روی آن فضای سبز ایجاد نمود.

مراحل ایجاد روف گاردن یا بام سبز در معماری امروزی

برای ایجاد روف گاردن یا بام سبز نیاز به مجموعه عملیاتی بر روی بام ساختمان (اعم از ویلا، پنت هاوس و..) داریم ابتدا برای سهولت در زهکشی آب های مازاد کف و حرکت آبها به یک سو، ایجاد یک سطح شیب دار برای خارج شدن آب حاصل از آبیاری گیاهان از روف گاردن، سطح بام سبز ساختمان را شیب بندی میکنیم سپس سطح بام سبز را توسط متریال مخصوصی که از مواد پلیمری و پلی یورتان و سایر فرآورده های پتروشیمی به وجود آمده ایزوله کرده  ( عایق بندی ) این ایزولاسیون مانع از رشد ریشه گیاهان به شکل عمودی و نفوذ به سقف ساختمان و تخریب کف شده و همچنین در برابر نفوذ رطوبت از سطح بام سبز یا روف گاردن به ساختمان جلوگیری میکند ، برای اجرای روف گاردن سیستم زهکشی برای خروج آب و رطوبت نیز بر سطح روف گاردن یا بام سبز ایجاد شده که حایلی بین کف ایزوله و خاک سبک برای رشد گیاهانست ، که شرکت سبز آوند البرز (  ژئوبام ) در زمینه تخصص بسیار بالایی داشته و بهترین مجری برای شما می باشد

سایر الزامات در اجرای روف گاردن شامل خاک مخصوص کشت با وزن پایین در حالت مرطوب که منجر به سنگینی وزن بنا نشود، ایجاد فیلتر های مختلف ضد رشد ریشه گیاه نیز اقدامات دیگر جهت ایجاد روف گاردن به شمار می رود.

 

روف گاردن یا بام سبز در معماری امروزی

طراحی روف گاردن

اما اجرای روف گاردن و بام سبز محدود به کاشت گیاهان نیست بلکه این پروسه تنها بخشی از آنست برای تکمیل روف گاردن از انواع آبنما ها و برکه ها، ایجاد آلاچیق و کاشت چمن های طبیعی و در جاهایی خاص مصنوعی و.. کمک گرفته میشود همچنین میتوان از سنگ فرش بر روی سطح بام سبز و روف گاردن  با ترکیب چمن و جویبار های باریک به منظور محوطه سازی کمک گرفت برای هر چه زیباتر شدن بام سبز یا روف گاردن ساختمان با نورپردازی در طراحی معماری با بهره از لامپ های ال ایی دی و اس ام دی یا پروژکتور های نوری خواهید توانست به روف گاردن و بام سبز ساختمان خود جلوه ی زیبا و آرامش بخش دهید که در نهایت این زیبایی و طراوت را به محیط زندگی خود میبخشید.

توسعه زندگی شهری در عصر تکنولوژی، سبب دور ماندن بشر از محیط های طبیعی گردیده که خود سبب ایجاد مشکلات روحی و جسمی فراوانی می شود. برای اجتناب از این وضعیت ، گسترش بوستان ها و فضاهای سبز شهری مورد توجه قرار گرفته و با توجه به محدودیت فضاهای کشت و کار در شهر ها ایجاد محیط های سبز در ارتفاع اهمیت زیادی یافته است ، که از جمله می توان از روف گاردن به عنوان مهمترین شکل این چنین بوستان ها نام برد.

مراحل ایجاد روف گاردن به شرح زیر است: روف گاردن دارای دو مرحله بوده که مرحله اول آن به صورت عمرانی ، عملیات ایزولاسیون و زهکشی ایجاد می شود و مرحله دوم آن لنداسکیپ است که در این مرحله فضای سبز ایجاد می شود و تجهیزات فضای باز مانند آلاچیق ، سایبان ، مبلمان باغی ، باربیکیو و … اضافه می شود

مراحل ایجاد روف گاردن

مراحل ایجاد روف گاردن

مزایای روف گاردن، چرا باید بام خانه را سبز کنیم؟

تا همین اوایل دهه 90 خودمان کسی از مزایای روف ‌گاردن خبر نداشت. آنهایی هم که می‌خواستند در لوکیشن‌های زیبا عکس بگیرند و در فضای مجازی منتشر کنند، می‌گفتند: «فلانی یک پشت‌بام خوشگل و رویایی دارد! برویم آنجا عکس بگیریم». حالا که دیگر در آخرین سال دهه 90 هستیم، وقتی از شاه‌راه‌های تهران می‌گذریم، دورنمای شگفت‌انگیز پشت‌ بام سبز ساختمان‌ها، سرگرم‌مان می‌کند و به صرافت می‌افتیم که ما هم دستی به پشت‌بام خانه‌مان بکشیم.

طراحی روف‌‌ گاردن تنها مختص برج‌ها و تهرانی‌ها نیست. این روزها ساکنان ساختمان‌های دو طبقه به بالا، چه در تهران و چه در شهرستان به دنبال شرکت‌های معماری و طراحی داخلی می‌گردند تا پشت‌بام عادی و برهوت‌‌شان را تبدیل به یک روف‌گاردن زیبا کنند. از کلاس داشتن بام سبز برای مهمان‌ها که بگذریم، این طراحی رویایی، قیمت ساختمان را نیز افزایش می‌دهد.

مزایای روف گاردن در معماری امروزی از دید تخصصی

1- افزایش ارزش ساختمان در شبکه املاک محله

2- افزایش عمر مفید پشت‌بام ساختمان

3- افزایش امید به زندگی ساکنان ساختمان

4- عایق شدن ساختمان نسبت به سرما و گرما

5- هدایت آب بارش‌های آسمانی به فضای سبز

6- بهبود آب‌و‌هوای شهر

7- کمک به کاهش آلودگی هوا

مراحل ایجاد روف گاردن

 شیب بندی

کف پشت بام ها و تراس ها دارای شیب مشخص و معینی می باشد که آب حاصل از بارندگی را به کفشور ها هدایت می کند لذا وجود همین شیب برای ایجاد روف گاردن کافی و مناسب می باشد.

لایه عایق

یکی از با اهمیت ترین مواردی که باید در روف گاردن به آن پرداخته شود ، انجام عملیات ایزولاسیون است زیرا با ایزولاسیون می توان مرزی را تعیین نمود که امکان عبور و عدم عبور آب به زیر روف گاردن را فراهم نمود. استفاده از ایزوگام در زیرسازی روف گاردن از نظر کارشناسان مورد تایید نمی باشد زیرا بر اثر بارندگی و آبیاری گیاهان در بستر روف گاردن سبب ترک برداشته شدن ایزوگام و باعث نشتی به سطوح زیرین می شود و چون امکان تعویض روف گاردن و تجدید ایزوگام نمی باشد لذا کارشناسان توصیه می کنند که از عایق های مناسبی برای زیر سازی روف گاردن استفاده کنید.

ژئوبام

اهمیت عملیات زهکشی در روف گاردن کمتر از مرحله عایق بندی نیست . زهکشی در روف گاردن از دو سو دارای اهمیت است اول برای حفظ سلامت ریشه گیاهان مورد استفاده در روف گاردن و دوم برای جمع آوری و هدایت آب مازاد به لوله های خروجی و کفشور ها. در این مرحله از پنل های زهکشی استفاده می شود که کمک می کند آب مورد نیاز برای مرطوب ماندن لایه ژئوتکستایل را در خود ذخیره کند و میزان آب اضافه را از طریق شیب 1 درصدی که سطح پشت بام ها دارا هستند ، به وسیله کفشور ها خارج کند.

زهکشی روف گاردن

زهکشی روف گاردن

لایه ژئوتکستایل

در این مرحله به کمک لایه ژئوتکستایل (لایه های الیافی شکل ) که بر روی پنل های زهکشی قرار داده می شود ، کمک می کند تا از انتقال املاح خاک به لایه های پایین تر ممانعت شود. عدم انجام این عملیات باعث تغییر بافت خاک و انتقال املاح خاک به پنل های زهکشی شده و سبب مسدود شدن مسیر های زهکشی روف گاردن می شود. از دیگر مزایای لایه ژئوتکستایل می توان به این موضوع اشاره کرد که مانع از نفوذ ریشه گیاهان به لایه زیرین خود (ژئوبام ) می گردد.

خاک مناسب

خاک در روف گاردن یکی از مواردی است که می بایست برای انتخاب و اماده سازی آن دقت زیادی نمود چرا که خاک در روف گاردن دارای محدودیت هایی است که برخی از آنها عبارتند از:

-خاک در روف گاردن باید توانایی جذب آب بیشتری داشته باشد.

-اگر چه می توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را در روف گاردن برطرف کرد اما به دلیل مشکلات برای تعویض خاک در روف گاردن ، خاک در روف گاردن باید دارای مواد غذایی باشد که با گذشت زمان علاوه بر بهبود دانه بندی بتواند نیاز گیاهان را به مواد غذایی مرتفع نماید.

-خاک در روف گاردن باید وزن کمتری داشته باشد.

پوشش گیاهان

هدف اصلی از ساخت روف گاردن ، ایجاد فضای سبز است و همه هزینه هایی که به جهت ساخت روف گاردن انجام می شود ، برای رسیدن به این هدف است. گیاهانی که برای روف گاردن استفاده می شوند از میان همان گیاهانی که بر روی زمین کاشته می شوند انتخاب می گردند با این تفاوت که باید به چند خصوصیت آنها توجه داشت و گیاهانی را برگزید که در روف گاردن ماندگاری بیشتری داشته باشند. بنابراین میزان رشد ریشه ، میزان تحمل گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و همچنین میزان پایداری آن در مقابل وزش بادهای شدید و … از جمله خصوصیاتی است که باید در زمان کاشت گیاه در روف گاردن مورد توجه قرار گیرد.

 

تصورات اشتباه رایج در طراحی روف گاردن

درختان در پشت بام رشد خوبی ندارند ، صرفا باید به آن ها رسیدگی کرد تا زیبا و سالم بمانند

شاید برخی تصورشان بر این باشد که درختان در روف گاردن نمی توانند به خوبی رشد کنند. باید بگویم این یک تصور غلط است، چرا که رشد درختان در بام سبز با رشد درخت در محیط های شهری تفاوت چندانی ندارد. همانند درختانی که در خیابان داخل کانتینرها کاشته می شوند و فضای رشد محدودی دارند.  اما نکته ای که در اینجا قابل ذکر است در انتخاب نوع درختان برای طراحی روف گاردن دقت عمل به خرج دهید. هر درختی مناسب بام نیست؛ درختان با ریشه های  محکم با گذشت زمان به مواد اولیه سقف خانه آسیب خواهند زد.

بنابراین با استفاده از گیاهان مناسب در مکان مناسب می توان از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کرد. در طراحی روف گاردن با فراهم کردن شرایط لازم از قبیل آب کافه، فضای ریشه، اکسیژن و تغذیه کافی ی توان درختان سالمی پرورش داد. همچنین با هرس سالیانه شاخه های درختان، آن ها را نازک نگه دارید تا  هم شاخ و برگ درختان تغذیه کافی داشته باشند و هم قسمت تاج درختان خیلی بر ریشه درخت سنگینی نکند. علاوه بر این هر چه بالاتر بروید ، گیاهان بیشتر تحت تأثیر باد قرار می گیرند، از این رو بهتر است شاخه های درختان سبک وزن باشند.

بنا به موارد ذکر شده رشد یا عدم رشد درخت کاملاً به شرایط محل رشد بستگی دارد و مدیریت یک روف گاردن در مقایسه با فضای باز تفاوت چندانی ندارد.

روف گاردن در دراز مدت نشت می کند

برخی تصور می کنند ریشه های درختان در سقف نفوذ می کند و باعث ترک خوردن سقف می گردد. این رویداد به ندرت رخ می دهد، متاسفانه در مواردی که طراحی روف گاردن به صورت تخصصی انجام نمی شود، اغلب بام سبز نشت می کند. همانطور که در بالا اشاره شد، ریشه های درختان نباید خیلی محکم باشد یا درختان فضای کافی برای رشد داشته باشند. اگر درخت در فضای تنگ و باریکی کاشته شود ، ریشه درخت جهت رشد نیاز به فضای بیشتر دارد پس در سقف نفوذ کرده و به آن فشار وارد می کند. از این رو با گذشت زمان شکاف در سطح سقف ایجاد و دچار ترک خوردگی می گردد.

این مسأله در مورد همه روف گاردن های صدق نمی کند و به نحوه ساخت و طراحی بام سبز بستگی دارد. با مهندسی درست و ارزیابی صحیح بام مورد نظر توسط یک متخصص به هیچ عنوان مشکلاتی از قبیل شکاف و ترک خوردگی اتفاق نمی افتد.

هزینه آبیاری روف گاردن بسیار زیاد و گران می باشد

برای آبیاری روف گاردن و همچنین جلوگیری از جمع شدن آب در بستر آن، از یک بافر آب استفاده می شود. این بافر آب باران را در خود ذخیره می کند که نه تنها آب بلکه مواد غذایی گیاهان را نیز تأمین می کند. حال این بافر باید به گونه ای طراحی شود که هم آب بیشتری جذب کند و همچنین بلافاصله آب باران را تخلیه نکند. بعدها می توانید از همین آب برای آبیاری بام سبز خود استفاده کنید و نیاز به آبیاری آن را کاهش می یابد.  بنابراین دیگر نیاز درختان را بیش از حد آبیاری کرده و متحمل هزینه مصرف زیاد آب شوید.

 

نکات ایمنی در طراحی بام سبز مدرن

طراحی روف گاردن یک کار تخصصی است و نیاز به مهارت دارد. برخی برای کاشت درخت و انواع گیاهان در پشت بام، سوراخ هایی را در کف سقف با یک مته مکانیکی ایجاد می کنند. که این کار منجر به خرابی سقف می گردد، از این رو بسیار مهم است قبل از اقدام به ساخت و طراحی روف گاردن، حتما در مورد زیرساخت آن تحقیقات لازم را انجام داده و متخصصین این کار مشاوره بگیرید. توجه کنید بعضی از ساختمانها برای مقاومت در برابر وزن اضافی که باغ پشت بام به آن اضافه می کند ، طراحی نشده اند. بنابراین باید  در اجرای فضای سبز از گل و گیاه با  وزن محدود بهره گرفت.حتی اگر ساختمان شما از نظر ساختاری بتواند از پس وزن اضافی بربیاید ، باز هم باید از وزن کمترین حد ممکن استفاده کنید.

 

-در کاشت گل و گیاه از  ظروف پلاستیکی ، فایبرگلاس و از خاک گلدان سبک به جای خاک باغ استفاده کنید.

-برای کف بام سبز از انواع چمن طبیعی  و یا مصنوعی سنگ و چوب بکار ببرید. سعی کنید از سنگفرش برای تزیین روف گاردن استفاده کنید یا حتی الامکان مساحتی کمی را برای این کار در نظر بگیرید.

 

به خاطر داشته باشید که بام سبز طور قابل توجهی بادگیرتر از یک باغ معمولی خواهد بود. بنابراین برای جلوگیری اثرات مخرب وزش بادهای شدید، در طراحی روف گاردن  محافظ هایی برای تغییر مسیر جریان باد و کاهش آن را در نظر بگیرید

ژئوبام مفتخر است که میتواند شما را در تمامی مراحل همیاری نمای تا بتوانید بام سبزی مطابق با ایده و توقعات خود ایجاد نمایید.

:راه های ارتباطی با شرکت ژئوبام

26542613

0990-7588992

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست