اثر گل و گیاه بر زندگی افراد، فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد، فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار

طراحی، زهکشی و اجرای پروژه روف‌گاردن در تهران و ایران – ژئوبام

 

اثر گل و گیاه بر زندگی بر کسی پوشیده نیست. افرادی که در منازل خود حتی در آپارتمان‌های کوچک خود‚ گل و گیاه نگهداری می‌کنند از روحیه متفاوتی نسبت به دیگران برخوردارند. امروزه به دلیل زندگی ماشینی و فاصله گرفتن انسان‌ها از طبیعت، نوعی خلاء در روح و روان انسان‌ها پدید آمده است. سازمان بهداشت جهانی، سلامتی را یک حالت رفاه جسمی، روانی و اجتماعی می‌داند. زندگی انسان همواره با طبیعت همراه بوده و روح و روان انسانها با نزدیک شدن به طبیعت و دیدن زیباییهای آن به وجد می آید.

کدام ویژگیِ گیاهان، آن‌ها را برای زندگی با انسان‌ها سازگار کرده است؟

همان‌طور که می‌دانید گیاه موجودی زنده، دارای شعور و احساس، دارای تحرک و حافظه و همچنین علاقه‌مند به برقراری ارتباط با همه موجودات و به ویژه انسان‌هاست. گیاهان نیز همانند تمام موجودات زنده تنفس کرده و برای سوخت و ساز خود به غذا نیاز دارند. گیاهان نیز مانند انسان‌ها رشد کرده، گاهی دچار آفت و بیماری شده و نهایتاٌ نیز روزی از بین می‌روند.

 

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد، فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار -اجرای پروژه روف گاردن – ژئوبام

 

همان‌طور که انسان‌ها در تمامی دوره‌های زندگی (اعم از سلامتی، بیماری و …) نیاز به مراقبت دارند، گیاهان نیز نیاز به توجهاتی از قبیل: تهیه خاک مناسب، تنظیم آبیاری، رطوب، ثابت نگه داشتن درجه حرارت نیاز دارند.

همچنین رسیدگی و تیمار کردن برگ‌های خشک شده و آسیب دیده‌ی گیاه و مراقبت از گیاه در برابر آفات و امراض و صحبت کردن با گیاه و لمس آن نیز تاثیر بسزایی در سلامتی گیاه شما خواهند داشت.

گل و گیاه به سرعت می‌تواند روحیه شخص را تغییر داده و موجب افزایش هیجان مثبت در او شود. پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند خریدن و کاشتن گل و گیاه و به طور کلی نگاه کردن به آن‌ها باعث برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش وطراوت و مثبت اندیشی در انسان خواهد شد. به طور کلی پرورش و نگهداری و نگاه کردن به گیاهان در طولانی مدت روی حالات روانی فرد تاثیر مثبت گذاشته و رفتار او را به سرعت دگرگون می‌کند.

تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که در محیط اطرافشان گل‌ها و گیاهان وجود دارند، ۲ تا ۴ برابر آرام‌تر، مهربان‌تر، شادتر و با گذشت‌تر از دیگران هستند و می‌توانند این حس را با عکس‌العمل مثبت خود به دیگران نیز منتقل نمایند. گل و گیاه باعث ایجاد نگرش و احساس مثبت به زندگی و آرامش، احساس شادی و رضایت، صمیمیت و آرامش در افراد می‌شود.

رنگ گل‌ها نیز نکته بسیار پراهمیتی است؛ به طوری که گل‌ها با رنگ‌های ملایمی چون صورتی، سفید و بنفش، خلق شخص را به سوی آرامش و گل‌ها با رنگ‌های گرم و تند (مانند: قرمز، زرد، نارنجی و …) خلق افراد را به سمت هیجانات مثبت و سرزندگی سوق می‌دهند.

 

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد، فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد، فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار -اجرای پروژه روف گاردن – ژئوبام

 

تحقیقاتِ دیگر در مورد مزایای باغبانی، حاکی از آن است هنگامی که افراد به اعمال فیزیکی باغبانی می‌پردازند (به گونه ای که تمام حواس بویایی، لامسه و … را درگیر سازد)، تحرک بدنی خود و نیز مهارت‌های حرکتی مانند: خم شدن، حرکات متناوبی دست و … خود را بهبود می‌بخشند. در این هنگام، اندرفین‌های حاصل از این فعالیت، به کاهش استرس و بهبود وضعیت سلامت فرد می‌انجامد.

به نظر می‌رسد حضور در محیط‌های طبیعی و سبز (که سرشار از گل و گیاهان و فضای سبز هستند)، وحدت با جهان را در فرد بیدار خواهد کرد. پاره‌ای دیگر از پژوهش‌ها نیز بیانگر آن است که انجام اعمال باغبانی باعث بهبود وضعیت روانی افراد می‌شود؛ چرا که محافظت و نگهداری از گیاه، حس مسئولیت‌پذیری و فعال بودن را در انسان افزایش داده و تا حدودی می‌تواند عوارض افسردگی را در افراد (به خصوص سالمندان) کاهش دهد.

این فعالیت‌ها و عملیاتِ باغبانی (مانند کاشت، داشت و برداشت گل و گیاه) منجر به درک اساس کارامدی، استقلال و خود ارزشمندی در فرد شده و فرصتی برای ایجاد نقش‌های گوناگون (یعنی نقش‌هایی چون پررورش دهنده و مراقبت کننده) در زندگی فرد شده که سودمندی این نقش‌ها در کاهش علائم افسردگی و تغییر نگرش فرد نسبت به خود و زندگی‌اش برمی‌گردد.

 

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد، فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد، فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار -اجرای پروژه روف گاردن – ژئوبام

 

در ضمن ذکر این نکته ضروری است که وجود باغ یا یاغچه (چه به صورت طبیعی در محیط حیاط و چه در فضای آپارتمانی) موجب بهبود عملکرد کودکان شده و قوه تخیل و خیال‌پردازی را در کودکان افزایش می‌دهد.

با توجه به این مزایای ذکر شده و تاثیر بسزای گیاهان در زندگی افراد ، توصیه میگردد که از اندک فضای موجود در محل زندگی خود برای نگهداری و پرورش گیاهان استفاده نمایید. در زندگی آپارتمان نشینی کنونی بهترین روش برای ایجاد فضای سبز طراحی تراس های سبز ( تراس گاردن ) و یا بام سبز ( روف گاردن )  می باشد.

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد، فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد، فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار -اجرای پروژه روف گاردن – ژئوبام

 

تاثیر گل و گیاه بر روحیه انسان در روز های کرونایی!

گیاه در واقع فیلتر طبیعی هوای خانه است. تولید اکسیژن، دور کردن آلوده کننده ها از هوای خانه، ایجاد رطوبت لازم در خانه و جذب آلودگی ها از هوای اتاق از دیگر فواید گیاهان خانگی است. افراد با نگاه کردن به گل و گیاه و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر آنها می توانند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگردند؛ در واقع گل، مسبب تعدیل رفتار در طول شبانه روز بوده و هر بار نگاه کردن به گل و گیاه عاملی برای ایجاد یک اتصال عصبی مثبت در مغز است.
گیاه در واقع فیلتر طبیعی هوای خانه است. تولید اکسیژن، دور کردن آلوده کننده ها از هوای خانه، ایجاد رطوبت لازم در خانه و جذب آلودگی ها از هوای اتاق از دیگر فواید گیاهان خانگی است.
برخی از گیاهان خانگی به دفع سموم خطرناک موجود در خانه کمک می کنند. بررسی ها نشان داده که با نگهداری گیاهان در محیط خانه و محیط کار علائمی چون سردرد، استرس، خواب آلودگی و سرماخوردگی کاهش می یابد.
در محیط های بسته موادی که از محیط، شرایط و لوازم مصرفی روزمره وارد محیط زندگی ما شده و با ما در تماس قرار می گیرند؛ مانند جوهر پرینترها، لاک های ناخن، براق کننده ها، چرم های مصنوعی، رنگ ها، چسب ها، بنزین و گازوئیل، سوختن بخاری های گازی، رزین ها و لاستیک ها، فوم ها و غیره که می توانیم با پرورش و نگهداری گیاهان در محیط های زندگی مان از تاثیرات مخرب این گازها و سموم مضر آن بکاهیم.
گل و گیاهان از نظر روانی فواید زیاد دارند. وجود گل و گیاه در فضای خانه و اتاق کار موجب شادی، کاهش خستگی، کاهش استرس و افزایش کارایی خلاقیت در فرد می شود.

فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار

1 ـ نگهداری گیاهان در منزل نشیمن می تواند سرما خوردگی را تا 30 درصد کاهش دهد. گیاهان و گل ها با افزایش رطوبت در فضای اتاق باعث کاهش گرد و غبار در محیط خانه و بدون شک یکی از مبارزان اصلی سرماخوردگی و خستگی و خواب آلودگی است.
2ـ گلها و گیاهان در اتاق کار و منزل نشیمن در بهبود درد افرادی که سردرد و میگرن دارند باعث می شود شبانه روز کمتر دچار سردرد شوند.
3ـ گیاهان حجم شگفتی از آلودگی های شیمیایی که از طریق هوا به ما انتقال پیدا می کنند را در خانه از بین می برند. ما همواره در این شرایط بی برفی و خشک سالی در خانه ها هوایی را استنشاق می کنیم که پر است از آلودگی، از دود سوخت الکین، بخاری های گازی، سوخت زغال سنگ، زغال چوب، آلودگی های خطرناکی که در هوای راکد خانه سبب سردرد و حالت تهوع می شوند.
4ـ نگهداری گلها و گیاهان در منزل و اتاق کار موجبات شادمانی انسان را فراهم آورده و آرامش و حالت خوش بینانه و خلاقیت و کارایی به ما می بخشد.
5 – نگهداری گل و گیاه در منزل از امراضی همچون افسردگی پیشگیری می کند و به افراد تنها و منزوی دلیل موجه برای ادامه زندگی شان می بخشد و همچنین نگهداری گل و گیاه در اتاق افراد موجب کاهش میزان استرس آنها می شوند.
6- بررسی ها نشان داده که میزان یادگیری در کودکانی که مدتی از روز را با گل و گیاه سپری می کنند، نسبت به سایر هم سن و سال های خودشان که در تماس با گل و گیاه نیستند، بیشتر است؛ به علاوه حضور در محیط های طبیعی باعث بهبود و افزایش توانایی های کودکان از جمله توجه بالا، کاهش بی نظمی، افزایش تمرکز و ارتباط بیشتر با محیط اطراف می شود.
7- ثابت شده است که گل و گیاه می تواند بر وضعیت جسمی و روحی افراد تاثیر مثبت داشته باشد، به عقیده کارشناسان به دلیل اینکه گیاهان از عوامل هماهنگی در طبیعت هستند، به هماهنگ ساختن نیروهای فکری و جسمی بدن افراد نیز کمک کرده و به آنها تعادل می بخشند.
به همین دلیل بهتر است افرادی که در شهرها و به دور از طبیعت زندگی می کنند، هر روز برای مدتی پنجره ها را باز بگذارند تا هوای آزاد در محیط داخل جریان یابد و گیاهان بتوانند با استفاده از این هوا به سالم سازی محیط کمک کنند.
8- گیاهان موجب می شوند افراد احساس آرامش بیشتری کنند و مثبت اندیش تر شوند، بررسی ها نشان داده که بیماران بستری در بیمارستان که تخت شان روبروی پنجره ای با نمای باغ است، بسیار سریع تر از بیمارانی که تخت شان رو به دیوار است، بهبود می یابند؛ همچنین وجود گیاهان زینتی در اتاق های ریکاوری بیمارستان ها به بیماران آرامش و تسلی می دهد و منجر به بهبود سریع تر آن ها می شود.
9- تحقیقات نشان داده است مردمی که وقت زیادی را با گیاهان صرف می کنند، تمایل به داشتن روابط صمیمی تری با دیگران دارند که این حس باعث افزایش احساس شفقت و غمخواری نسبت به یکدیگر می شود.
10- باغبانی می تواند نقش یک درمانگر را برای افرادی که دچار آسیب ها و ضربات روحی یا فیزیکی شده اند، ایفا کند. عمل پرورش دادن یک گیاه، راهی است که به افراد برای فراموش کردن مشکلات اطراف شان، فشارهای روانی و بهبود سلامت ذهنی و روحی کمک می کند.

رابطه بین گل و گیاه و سلامت روانی افراد چیست؟

سازمان بهداشت جهانی، سلامتی را یک حالت رفاه جسمی، روانی و اجتماعی می‌داند که هیچ‌کدام از جنبه‌های ذکر شده بر دیگری برتری ندارند.

حال در راستای افرایش بهداشت و سلامت روان، چندین مطالعه مستمر توسط پژوهشگرانِ دانشگاهِ (RUTGERS) در ایالت نیوجرسی آمریکا درباره رابطه بین گل و گیاه و سلامت روانی افراد انجام شد که نتایج آن را به صورت خلاصه برای شما بازگو خواهیم کرد:

 ۱) از جمله تاثیر گیاهان بر روان انسان ، تغییر روحیه و افزایش هیجان مثبت در انسان‌هاست.

گل و گیاه به سرعت می‌تواند روحیه شخص را تغییر داده و موجب افزایش هیجان مثبت در او شود؛ به نحوی که شما می‌توانید با هدیه دادن حتی یک شاخه گل نیز طرف مقابل خود را شاد نمایید. لبخند پدیدار شده بعد از گرفتن و رویت این گل، اولین و مهم‌ترین نشانه این تغییر مثبت خواهد بود.

احساس نشاط و سر زندگی بعد از گرفتن و محافظت از این هدیه (که نشانی از طبیعت دارد) در همه افراد و در هر سنی به سرعت نمایان خواهد شد.

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد، فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد، فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار -اجرای پروژه روف گاردن – ژئوبام

 ۲) برانگیختن احساس شادی، آرامش، مثبت اندیشی در انسان و دوری از غم و اندوه نیز از جمله تاثیر گیاهان بر روان انسان است.

پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند خریدن و کاشتن گل و گیاه و به طور کلی نگاه کردن به آن‌ها باعث برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش وطراوت و مثبت اندیشی در انسان خواهد شد.

به طور کلی پرورش و نگهداری و نگاه کردن به گیاهان در طولانی مدت روی حالات روانی فرد تاثیر مثبت گذاشته و رفتار او را به سرعت دگرگون می‌کند.

تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که در محیط اطرافشان گل‌ها و گیاهان وجود دارند، ۲ تا ۴ برابر آرام‌تر، مهربان‌تر، شادتر و با گذشت‌تر از دیگران هستند و می‌توانند این حس را با عکس‌العمل مثبت خود به دیگران نیز منتقل نمایند.

بنابراین پژوهشگران توصیه می‌کنند همواره یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک گل در معرض دید خود قرار دهید.

۳) از جمله تاثیر گیاهان بر روان انسان ، تسهیل در برقراری ارتباط میان افراد

هدیه دادن یا هدیه گرفتن گل و گیاه می‌تواند برقراری ارتباط میان افراد را تسهیل کند (که این امر به ویژه درباره همسران و نیز فرزندان و والدین بسیار با اهمیت می‌باشد).

 ۴) ایجاد احساس شادی، رضایت و نیز صمیمیت و آرامش در افراد

گل و گیاه باعث ایجاد نگرش و احساس مثبت به زندگی و آرامش، احساس شادی و رضایت، صمیمیت و آرامش در افراد می‌شود.

رنگ گل‌ها نیز نکته بسیار پراهمیتی است؛ به طوری که گل‌ها با رنگ‌های ملایمی چون صورتی، سفید و بنفش، خلق شخص را به سوی آرامش و گل‌ها با رنگ‌های گرم و تند (مانند: قرمز، زرد، نارنجی و …) خلق افراد را به سمت هیجانات مثبت و سرزندگی سوق می‌دهند.

نظرات پژوهشگران در ارتباط با تاثیر گیاهان بر روان انسان چیست؟

در تایید مطالب ذکر شده، پروفسور روانشناس جونز از دانشگاه فوق، اذعان دارد نکته قابل توجهِ نقشِ گل در سلامت روانی افراد آن است که فرد با تماشا کردن گل‌ها و لذت بردن از طراوت، رنگ و رایحه دل‌پذیر آن‌ها قادر است حالت روانی نامتعادل خود را به حالت طبیعی و حتی متناسب‌تر تغییر دهد.

در تحقیقی دیگر از سوی پژوهشگرانِ رفتارشناسیِ دانشگاهِ روگرز (Rutgers) در نیوجرسی آمریکا نشان از این دارد که ارتباط موثر و نزدیک با طبیعت و لذت بردن از مناظر دل‌نشین و بکر آن راهی ساده، اما پراهمیت جهت کسب آرامش و غنا بخشیدنِ روح و روان آدمی است.

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد

اثر گل و گیاه بر زندگی افراد، فواید نگهداری گل ها در منزل و محل کار -اجرای پروژه روف گاردن – ژئوبام

 

در این بین، کاشت گل و گیاه و حتی دریافت و تقدیم هدایایی مانند گیاهان می‌تواند بهترین و ارزنده‌ترین هدیه جهت افزایش نشاط و طرواوت در افرادی که دوستشان داریم، باشد.

پروفسور جونز می افزاید: «دریافت گل و گیاه نه تنها بر احساسات شخصی افراد، که روی رفتارهای برونی و اجتماعی آن‌ها نیز تأثیرگذار خواهد بود».

 تاثیر هدیه دادن گل و گیاه بر روان انسان‌ها چیست؟

گل نشانی از حس همکاری و دوستی است. در پژوهشی دیگر، محققان دانشگاه داکوتای آمریکا با بررسی بیش از ۱۰۰۰۰ نفر در طول یک سال، به این نتیجه رسیدند که هر فرد، ۵ ثانیه پس از دریافت هدیه‌ای (که شامل یک شاخه گل، دسته گل و یا یک گلدان گیاه است)، یکی از این رفتارهای زیر را بروز می‌دهند:

  1.  لبخندی حاکی از ادب، احترام و سپاس‌گزاری.
  2. لبخندی حاکی از صفا و صمیمیت.
  3. لبخندی با هیجان مثبت همراه با عکس العمل یا کلامی خاص.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست