بهینه سازی انرژی با استفاده از بام سبز / نقش فضای سبز در ساختمان ها

بهینه سازی انرژی با استفاده از بام سبز و تاثیر پوشش گیاهی در صرفه جویی مصرف انرژی ساختمانها امری انکار ناپذیر است. می توان مصارف انرژی های خانگی که عمدتاً صرف گرمایش و سرمایش هوای ساختمان میگردد را کاهش داد. بحران انرژي تبدیل به یکی از نگرانی‌هاي بزرگ جوامع شده است. یکی از موثرترین راهکارها جهت کاهش مصرف انرژِي ساختمان‌ها بام سبز می‌باشد

باغ بام یا روف گاردن یک سیستم مهندسی ساز است که رشد گیاه را در بام میسر ساخته و در عین حال از بام محافظت می کند.این باغ بام در حقیقت یک سطح از گیاهان زنده در حال رویش است که از یک لایه خاک ، و در لایه زیرین آن از سیستم زهکشی و لایه های ضد ریشه و فیلتر خاک استفاده شده است

بهینه سازی مصرف انرژی با استفاده از بام سبز

بهینه سازی مصرف انرژی با استفاده از بام سبز

استفاده از پوشش گیاهی روي بام ، یک اختراع جدید نیست.باغ های چمنی یک تکنیک ساختمان سازی در گذشته بوده که به منظور عایق بندی و و حذف لایه آب بندی مورد استفاده قرار می گرفته است.امروزه باغ بام ها با هدف سلامتی زیست محیطی ، اقتصادی و زیبایی شناسی احداث میگردند

استفاده از گیاهان در خور با شرایط اقلیمی نه تنها می توان از اثرات زیانبخش تابش شدید خورشید بر ساختمان در تابستان جلوگیری نمود، بلکه از سوز و سرمای شدید باد زمستانی نیز در امان بود. آمار و ارقام نشان می دهدکه تقریباً 50 % انرژیهای خانگی صرف سرمایش و گرمایش می شود. مطالعات وسیعی که در این خصوص صورت پذیرفته نشان می دهد که استفاده از پوشش گیاهی مناسب تا 25 % کاهش مصارف خانگی را به دنبال خواهد داشت. کاشت حتی 3 درخت در یک مکان صحیح می تواند کاهش قابل توجهی در مبالغ هزینه های مصارف انرژی خانگی را به دنبال داشته باشد

از اوایل دهه شصت میلادي و با مورد توجه قرار گرفتن کیفیت محیط‌ زیست در بافت شهري و چالش‌هاي زیست محیطی شهرهاي بزرگ از قبیل آلودگی هوا، کمبود فضاي سبز شهري به خصوص در مناطق مرکزي شهر، ظهور پدیده‌ي جزیره‌ گرمایی شهري و بحران انرژي، موج جدید رویکرد به بام‌هاي سبز، در مفهوم جدید و امروزی‌شان به دلیل مزایاي زیست‌محیطی شان و به عنوان راه حل اکولوژیک از اروپاي شمالی آغاز شده، خیلی زود جاي خود را در اغلب کشورهاي اروپایی باز کرده در این میان کشورهاي آلمان، سوییس، فرانسه و اتریش در مقایسه با دیگر کشورهاي اروپایی پیشرو بودند و فعالیت‌هاي گسترده‌تري را در این زمینه آغاز کردند. در آلمان دهه هشتاد میلادي، شاهد گسترش کمی ‌بام‌های سبز در مقیاس شهري هستیم، به نحوي که رشد سالیانه آن به 15 الی 20 درصد می‌رسد. تنها در سال 1996 میلادي ده میلیون متر مربع بام سبز در آلمان احداث شد

 

تاریخچه بام سبز

بام های سبز و ایده ایجاد باغچه روی سقف و کشت بر روی آن توسط ایرانی ها در 2500 سال پیش و بر روی بام زیگورات ها به کار گرفته شده است.همچنین بام های سبز 600 سال قبل از میلاد مسیح توسط مردم بابل ساخته سده بود.باغ های معلق بابل در واقع باغ هایی نبودند که در هوا معلق باشند بلکه فضاهای سبزی بودند که روی بام ها و مهتابی های چند ساختمان قرار داشتند.این باغ ها به دستور نبوکد نزر ( بخت النصر ) برای همسرش که شاهزاده خانمی از ماد و دلتنگ کوه ها و سبزی و خرمی زادگاهش بود ، ساخته شد.وی دستور داد کوهی بسیار بزرگ با ابعاد عجیب بسازند.این کوه در واقع ساختمانی چهار گوش با ارتفاع 120 متر بود که 5 بام داشت و هر یک بر ستون هایی بنا شده بود که در آن ها انبوهی از چمن ، گل و درخت میوه کاشته شده و توسط تلمبه های آبی ، آبیاری می شدند.

در عصر رنسانس نیز در فرانسه و ایتالیا گونه هایی از باغ بام بوجود آمد که اکثرا توسط دولت و در ساختمان های عمومی شکا می گرفت.در سال 1600 میلادی یک آلمانی تراس خونه خود را تبدیل به باغچه نمود و این فرآیند تبدیل تراس و بام به باغ تا سال 1875 در آلمان و روسیه رواج داشت.لوکوربوزیه و رایت از پیشگامان طبیعت گرا و ایجاد کننده بام های سبز در قرن بیستم بودند.

توسعه فضاهای سبز بر بام ها (بام های سبز) در سال های اخیر به ویژه در اروپا و آمریکا سرعت بیشتری به خود گرفته است.دلیل عمده توجه به این امر علاوه بر مبحث زیبایی شناسی معمارانه ، پاسخگویی به عواملی همچون عایق سازی ( حرارتی ، رطوبتی و صوتی ) طبیعی ساختمان ، استفاده از فضای مرده بام در جهت ایجاد فضای دلپذیر ، کمک به کاهش آلودگی های جوی ، افزایش نسبت اکسیژن هوا و غیره می باشد.از دیدگاه مهندسی سازه ، طراحی ساختمان با بام سبز منجر به افزایش پایداری و مدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران می گردد.

بام های سبز

بام های سبز

نقش فضای سبز در ساختمان ها

از سالیان دور انسان ها به طبیعت علاقه مند بودند و و به نوعی به یکدیگر متصل بودند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و زندگی های مدرن انسان ها و طبیعت از یکدیگر دور شده اند. یکی از بهترین راه‌ها برای سالم‌سازی، افزایش کیفیت زندگی و همچنین تعامل دوباره انسان با طبیعت، استفاده از فضای سبز در ساختمان‌ها و یا محیط‌های اطراف آن محسوب می‌شود.استفاده از فضای سبز در ساختمان ها باعث کاهش آلودگی صوتی ساختمان و کاهش آلودگی هوا می شود.

نقش فضای سبز در ساختمان ها و محیط های مسکونی

فضای سبز معانی متعددی دارد که در یک تعریف کلی می توان آن را منطقه ای نسبتا بزرگ دانست که با درخت ، درختچه ، گل و چمن پوشیده شده است. ودر واقع می توان گفت آن بخش از فضای سبز که در محدوده شهر طراحی و بنا شده ، فضای سبز شهری نامیده می شود.در یک نگاه کلی فضای سبز، بخشی از فضای باز درون‌شهری محسوب می‌گردد که از لحاظ نوع مالکیت به چهار بخش مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند:

-عمومی
-نیمه‌خصوصی
-خیابانی
-خصوصی

فضای سبز عمومی

در محیط های مسکونی این نوع فضای سبز در واقع محوطه میان بلوک ها ، بام حیاط خلوت و حیاط می شود.

فضای سبز نیمه خصوصی

این بخش از فضای سبز تحت مالکیت نهاد و گروه های خاصی می باشد و تنها برای مراجعین و کارکنان همان نهاد و سازمان قابل استفاده می باشد.

فضای سبز خیابانی

فضای سبز خیابانی به بخشی از پیاده‌روها، میدان‌ها، حاشیه بزرگ‌راه‌ها و… اطلاق می‌شود که با استفاده از پوشش گیاهی می‌توانند تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوا، افزایش زیبایی و جلوه شهری و… داشته باشند.

فضای سبز خصوصی

این نوع فضای سبز فاقد کاربری عمومی بوده و تنها مالکین و افراد مورد تاییدشان می‌توانند از آن‌ها استفاده نمایند. ساده‌ترین مثال برای چنین مکان‌هایی باغچه‌ای است که به‌طورمعمول در خانه اغلب افراد وجود داشته که به همین دلیل بخش بزرگی از فضای سبز شهری را تشکیل می‌دهند

نقش فضای سبز در ساختمان ها و رفع آلودگی

طبق اعلام سازمان ملل متحد، مقدار فضای سبز استاندارد برای هر شهروند بین ۲۰ تا ۲۵ مترمربع است؛ اما متاسفانه طبق آخرین آمار اعلام‌ شده از سوی وزارت مسکن و شهرسازی ایران، سرانه فضای سبز در کشور عزیزمان حدود ۷ الی ۱۲ مترمربع برای هر فرد است؛ که با یک مقایسه به‌راحتی می‌توان به کمبود زیاد فضای سبز در کشورمان پی برد. مطمئنا یکی از مهم‌ترین پیامدهای این امر، آلودگی هوا و آسیب‌های جبران‌ناپذیر روحی و جسمی است که در حال حاضرگریبان‌گیراغلب ساکنین کلان‌شهرهای کشور عزیزمان شده است.
آلودگی هوا یکی از مشکلات عمده محیط‌ زیست است که خود نیز محدودیت‌های فراوانی را برای رشد گیاهان به وجود می‌آورد؛ گیاهان از طریق عمل فتوسنتز هوا را پاک می‌کنند و اکسیژن مورد نیاز برای موجودات زنده را فراهم می‌سازند.

 

طراحی فضای سبز روی بام ها بر سلامت شهری اثرگذار است

طراحی فضای سبز و همچنین پارک ها برای سلامت اجتماعی و محیطی شهروندان و همچنین افزایش لطافت شهر ضروری هستند. آنها همچنین به عنوان عناصر چشم نواز در فضای شهری دارای اهمیت هستند. حتی یک تک درخت بالغ و سالم میتواند باعث نرم شدن زاویه ی غیرقابل انعطاف و عجیب و غریب ساختمانهای مدرن شود. تراکم بالای جمعیت ساکن و مشغول به کار که خود بطور پیوسته موجب ناکافی بودن، تضمین کاهش و از بین رفتن محیط میشود، بدون شک نیازمند تسکین و آرامش از طریق کیفیت بالای تجربیات خارج از خانه در فضای سبز محیط مسکونی است.

متاسفانه منابع شهرداری دریافتند که پاسخ مناسب به این نیاز نسبتا دشوار است. این موضوع و مشکلات مرتبط با این جنبه از طراحی فضاهای شهری،  علی رغم ناکافی بودن تعاریف و اسناد خاص در این زمینه بخوبی بوسیله طراحان باتجربه شهری، معماران و طراحان منظر شهر شناخته شده است. این مطالعه به منظور توجه به اهمیت طراحی و مدیریت پارکها و فضای سبز درمنطقه شهری بنگلور شناخته شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست