طراحی و اجرای روف گاردن

  توسعه زندگی شهری در عصر تکنولوژی، سبب دور ماندن بشر از محیط های طبیعی گردیده که خود سبب ایجاد مشکلات روحی و جسمی فراوانی می شود. برای اجتناب از این وضعیت ، گسترش بوستان ها و فضاهای سبز شهری مورد توجه قرار گرفته و با توجه به محدودیت فضاهای کشت و کار در شهر ها ایجاد محیط های سبز در ارتفاع اهمیت زیادی یافته است ، که از جمله می توان از روف گاردن به عنوان مهمترین شکل این چنین بوستان ها نام برد.

ایجاد روف گاردن دارای دو مرحله بوده که مرحله اول آن به صورت عمرانی ، عملیات ایزولاسیون و زهکشی ایجاد می شود و مرحله دوم آن لنداسکیپ است که در این مرحله فضای سبز ایجاد می شود و تجهیزات فضای باز مانند آلاچیق ، سایبان ، مبلمان باغی ، باربیکیو و … اضافه می شود

مراحل ایجاد روف گاردن

 شیب بندی

کف پشت بام ها و تراس ها دارای شیب مشخص و معینی می باشد که آب حاصل از بارندگی را به کفشور ها هدایت می کند لذا وجود همین شیب برای ایجاد روف گاردن کافی و مناسب می باشد.

لایه عایق

یکی از با اهمیت ترین مواردی که باید در روف گاردن به آن پرداخته شود ، انجام عملیات ایزولاسیون است زیرا با ایزولاسیون می توان مرزی را تعیین نمود که امکان عبور و عدم عبور آب به زیر روف گاردن را فراهم نمود. استفاده از ایزوگام در زیرسازی روف گاردن از نظر کارشناسان مورد تایید نمی باشد زیرا بر اثر بارندگی و آبیاری گیاهان در بستر روف گاردن سبب ترک برداشته شدن ایزوگام و باعث نشتی به سطوح زیرین می شود و چون امکان تعویض روف گاردن و تجدید ایزوگام نمی باشد لذا کارشناسان توصیه می کنند که از عایق های مناسبی برای زیر سازی روف گاردن استفاده کنید.

ژئوبام

اهمیت عملیات زهکشی در روف گاردن کمتر از مرحله عایق بندی نیست . زهکشی در روف گاردن از دو سو دارای اهمیت است اول برای حفظ سلامت ریشه گیاهان مورد استفاده در روف گاردن و دوم برای جمع آوری و هدایت آب مازاد به لوله های خروجی و کفشور ها. در این مرحله از پنل های زهکشی استفاده می شود که کمک می کند آب مورد نیاز برای مرطوب ماندن لایه ژئوتکستایل را در خود ذخیره کند و میزان آب اضافه را از طریق شیب 1 درصدی که سطح پشت بام ها دارا هستند ، به وسیله کفشور ها خارج کند.

لایه ژئوتکستایل

در این مرحله به کمک لایه ژئوتکستایل (لایه های الیافی شکل ) که بر روی پنل های زهکشی قرار داده می شود ، کمک می کند تا از انتقال املاح خاک به لایه های پایین تر ممانعت شود. عدم انجام این عملیات باعث تغییر بافت خاک و انتقال املاح خاک به پنل های زهکشی شده و سبب مسدود شدن مسیر های زهکشی روف گاردن می شود. از دیگر مزایای لایه ژئوتکستایل می توان به این موضوع اشاره کرد که مانع از نفوذ ریشه گیاهان به لایه زیرین خود (ژئوبام ) می گردد.

خاک مناسب

خاک در روف گاردن یکی از مواردی است که می بایست برای انتخاب و اماده سازی آن دقت زیادی نمود چرا که خاک در روف گاردن دارای محدودیت هایی است که برخی از آنها عبارتند از:

.خاک در روف گاردن باید توانایی جذب آب بیشتری داشته باشد-

-اگر چه می توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را در روف گاردن برطرف کرد اما به دلیل مشکلات برای تعویض خاک در روف گاردن ، خاک در روف گاردن باید دارای مواد غذایی باشد که با گذشت زمان علاوه بر بهبود دانه بندی بتواند نیاز گیاهان را به مواد غذایی مرتفع نماید.

-خاک در روف گاردن باید وزن کمتری داشته باشد.

پوشش گیاهان

هدف اصلی از ساخت روف گاردن ، ایجاد فضای سبز است و همه هزینه هایی که به جهت ساخت روف گاردن انجام می شود ، برای رسیدن به این هدف است. گیاهانی که برای روف گاردن استفاده می شوند از میان همان گیاهانی که بر روی زمین کاشته می شوند انتخاب می گردند با این تفاوت که باید به چند خصوصیت آنها توجه داشت و گیاهانی را برگزید که در روف گاردن ماندگاری بیشتری داشته باشند. بنابراین میزان رشد ریشه ، میزان تحمل گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و همچنین میزان پایداری آن در مقابل وزش بادهای شدید و … از جمله خصوصیاتی است که باید در زمان کاشت گیاه در روف گاردن مورد توجه قرار گیرد.